Pildistada või mitte

detsember 4, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Eilse New York Posti esikaant kattis suurte kirjadega vürtsitatud kõhedust tekitav foto. See foto surmajuhtumiga lõppenud loost kujutab metroorööbastele lükatud meest, kes on kohe rongi alla jäämas, saades selle tagajärjel surmavaid vigastusi. Tegemist on väga vastuolulise fotoga mitte ainult selle pärast, mida see kujutab, vaid ka selle pärast, et selline foto üldse tehti.

Pealtnägijate ja politsei sõnul lükkas 58-aastase Ki Suk Hani perroonilt alla kerjus, kes jaamas inimesi tüütas ja keda ohver rahustada püüdis. Kohal oli ka New York Posti vabakutseline fotograaf R. Umar Abbasi, kes omasõnul polnud suuteline meest perroonile tagasi aitama ja kasutas kaamera välklampi selleks, et rongile peatumiseks märku anda. Vaadates New York Posti artikli (video)juurde kirjutatud kommentaare, siis on selge, et paljud inimesed ei usu fotograafi lugu väites, et fotograafi prioriteedid olid paigast ära.

Sarnaseid juhtumeid on olnud ka varem, kus fotograafe on pildi saamise eesmärgil tegevusetuses süüdistatud. Üks hiljutisemaid on pärast 2010 jaanuaris Haitit tabanud maavärinat tehtud videost võetud ekraanitõmmis (9. foto), kus hoone riismete alla lõksu jäänud mees abi palub. Varasemad on Kevin Carteri ja Frank Fournieri poolt tehtud fotod, kus mõlemal on portreteeritud surevaid isikuid. Kõigil juhtudel said fotod ja ka fotograafid väga kõva kriitika osaliseks.

Sellised olukorrad tõstatavad tõsise eetilise probleemi, selliste fotode tegemise üle, eriti olukorras, kus fotograaf oleks reaalselt saanud midagi ette võtta. Tänapäeva meedias müüvad katastroofid ja suuremates riikides maksavad meediaettevõtted selliste fotode eest väga suuri summasid. Iga üks tahab elada, kuid kas sellise foto tegemine ja avaldamine on ikka õigustatud?

© Eestifoto.ee


Pildistada või mitte Pildistada või mitte
loading..