Kustutamine: hea või halb

detsember 17, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Veebilehel Digital Photography School avaldati järjest kaks postitust. Esimese autor arvab, et liigsete fotode kustutamine on hea ja järgmise oma üritab esimese väiteid ümber lükata.

Fotograaf Russel Masters kirjeldab oma postituses oma töökäiku, mille kolmes astmes ta kõigepealt kustutab vigased (udused, vale säritus, jne) fotod, seejärel eemaldab ta kõik sellised, mille töötlemiseks kulub liigselt aega ja lõpuks hindab ta järelejäänud fotosid viie punkti süsteemis ja kustutab kõik, mis on saanud alla kolme punkti, lähevad kustutamisele.

Tema arvates on sellise tegutsemise eeliseks kõvaketta ruumi säästmine ja aja säästmine. Samuti aitab see endal kustutatavate piltide järgi näha, kui produktiivne pildistamine oli ja välistab võimaluse, et keegi teine peaks kunagi nõrgemaid pilte nägema.

Selle loo peale kirjutas fotograaf Rick Berk ümberlükkava postituse, kus ta soovitab pilte mitte kustutada. Tõsi küll, nii palju on ta Mastersiga nõus, et kustutada tuleks kõik fookusest väljas, väga valesti säritatud või parandamatu kadreeringuga fotod. Ülejäänud väidete üheks peamiseks kummutavaks uskumuseks on Berkil, et sageli hakkavad fotograafi segama emotsioonid. Tema ise on korduvalt aastaid hiljem oma vanu töötlemata pilte läbi vaadanud ja leidnud sealt enda jaoks tõelisi pärleid, mida ta esimese hooga ära ei märkinud.

Esimest artiklit lugedes tundus autoril täitsa tõsi taga olevat, kuid meel oli kiire muutuma, kui Berki kirjutist lugesin. Meenusid endalgi korrad, kus liiga agar hetkel mittevääriliste fotode kustutamine hiljem end kätte maksis, kui oleks olnud vaja veidi teistsugust pilti samast objektist. Tõsi, raha pole jalaga segada, et endale lademetes salvestusseadmeid osta, kuid kui sa kord oma prügikasti paremklõpsuga tühjaks valad, ei saa neid pilte hiljem (ei mõtle kohe pärast kustutamist, vaid kuid või aastaid hiljem) enam tagasi.


loading..