40. laiuskraad

oktoober 30, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

 

Tänapäeval on fotograafias väga raske ennast kaardile saada ja teiste seast silma paista. USA fotograaf Bruce Myren sidus omavahel need kaks soovi ja pani alguse fotoprojektile, mille lõpuks peaks valmima 52 fotot, mis katavad ära kõik USA-d läbiva 40 laiuskraadi ja läänepikkuse täiskraadi ristumiskohad.

Projekti idee sai alguse 1991. aastal, kui ta oli oma sõbraga Flagstaffi mäe tipus, Colorado osariigis. Ta pani tähele, et Baseline Road tee, mida mööda nad mäetippu sõitsid, kulges täpselt itta nii kaugele, kui silm seda seletas. Kui ta oma sõbra käest küsis tee nimetuse kohta, siis sai ta teada, et see asus 40. laiuskraadil ja see oli Ameerika „metsiku lääne“ asustamise põhiliiniks. Sealt tuli ka mõte jäädvustada fotodel iga punkt, kus põhjalaius ristub läänepikkuse täiskraadi joonega.

Oma teekonda alustas ta 1998. aastal, kui müügile tulid esimesed tavakasutajatele mõeldud GPS-seadmed. Praeguseks on ta jäädvustanud 28 kohta 52-st. Igat kohta eraldab 93 kilomeetrit ja ristumispunkti suuruseks on veidi alla kahe ruutmeetri. Igalt selliselt maalapilt teeb ta kolmest fotost koosneva panoraamvõtte oma suureformaadilise 8×10 Deardorffi kaameraga.

Selle aasta keskel käivitas Myren oma retkede rahastamiseks ka Kickstarteri projekti, mille abil kogus ta üle 17 000 dollari.

Praeguseks tehtud fotosid on võimalik näha tema projekti galeriist, lisaks leiab sealt ka projekti väga põhjaliku kirjelduse.

© Eestifoto.ee


loading..