100 aasta tagused aerofotod

oktoober 30, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Tänapäeval pole mingi ime, kui Discovery või National Geographicu kanalitelt näidatakse loomade külge pandud kaameratega tehtud pilte või videoid. Paljudele tuleb kindlasti üllatusena, et esimesed sellised fotod on pärit üle 100 aasta tagusest ajast. 1908. aastal patenteeris apteeker Dr. Julius Neubronner taimeriga varustatud rakmetega tuvi külge kinnitatava kaamera.

Neubronner kasutas tuvide küljes 30–75 g kaaluvaid miniatuurseid kaameraid, mis paigaldati rakmete ja raamiga tuvi kõhu alla. Aerofotode tegemiseks, viis Neubronner tuvid kuni 100 km kaugusele, paigaldas nende külge kaamerad ja lasi nad kodu suunas lendu. Raskest koormast vabaneda soovivad tuvid lendasid otsejoones koju nii 50–100 meetri kõrgusel. Kaamerate aegreleena kasutati pneumaatilist süsteemi. Oma elu jooksul töötas ta välja erinevaid mudeleid, mille hulka kuulub ka üks 40 grammine kaamera, mis suutis teha koguni 12 võtet.

Tema eesmärgiks oli müüa leiutis maha sõjaväele aerofotode tegemiseks ja esmakordselt tutvustas ta kaamerat Dreseni Expol 1910. aastal. Tema fotod võitsid auhindu Dresdenis ja ka 1910. ja 1911. aastate Pariisi lennundusmessidel. Tolle aja kõige kuulsamaks sai Schlosshotel Kronbergist tehtud foto, kus peale jäid ka „fotograafi“ tiivad.

Neubronner leiutas tuvifotograafia tehnika 1900. alguses kui ta töötas välja miniatuurse kaamera, mis kinnitati rakmetega kirjatuvi külge. Enne patenteerimiseks piisavalt edukat mudelit konstrueeris ta kokku tosin kaamerat. Tema esimene patenditaotlus lükati Saksamaal tagasi kui võimatu projekt, kuid pärast autenditud fotode esitamist, anti talle patent 1908. aasta detsembris.

© Eestifoto.ee


100 aasta tagused aerofotod 100 aasta tagused aerofotod 100 aasta tagused aerofotod 100 aasta tagused aerofotod 100 aasta tagused aerofotod
loading..