Moonutustest vaba lääts

september 5, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Harvardi füüsikud on väljatöötanud üliõhukese lameda läätse, mille paksuseks on vaid 60 nanomeetrit. Läätse loomisel kaeti õhuke silikoonivahvel nanomeetripaksuse „kuldantennide“ kihiga. Niinimetatud kuldantennid on V-kujulised struktuurid, mis hõivavad valguse, säilitavad seda hetkeks ja vabastavad selle siis uues suunas. Nende antennide väljalaske suunda ja viivitust reguleerides, suutsid teadlased panna selle imeõhukese lehe valgust suunama sarnaselt paksule klaasist läätsele.

Peale imeõhukese struktuuri, on selle läätse peamiseks eeliseks valguse edastamine ilma tavaläätsesid vaevate optiliste moonutuste, astigmatismi ja koomata.

Praeguse läätse antennid suudavad fokusseerida vaid ühe lainepikkusega valgust, kuid teadlaste rühma juhi Federico Capasso sõnul on töörühmal plaanis luua ka tavalist valget valgust edastavaid antenne.

Fotograafia jaoks tähendaks sellise läätse tootmisse jõudmine tõelist revolutsiooni. Peale moonutuste vabade piltide väheneks oluliselt ka kaasas kantavate objektiivide kaal. Raske on hinnata, millal selliseid läätsesid sisaldavad objektiivid turule jõuavad, kuid kindlasti on see midagi, mida pikisilmi oodata. Igaks juhuks ei tasuks veel oma olemasolevaid objektiive maha müüma hakata.


Moonutustest vaba lääts
loading..