Rakendus pilditöötluse tuvastamiseks

juuni 19, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Fotosid on manipuleeritud fotograafia algusaegadest, kuid teema rohkem meediakajastust saanud just viimaste aastate jooksul. Näiteks võiks tuua Kim Jung-Ili matuserongkäigu foto, hõljuvad Hiina ametnikud, lugematud peenemaks töödeldud modellid ja üledramatiseeritud sõjafotod. Ülemeeliku fototöötluse pilamiseks on isegi loodud sait nimega Photoshop Disasters, kuhu jõuab lugematul hulgal fotosid tavakasutajatelt ja kõrgelt hinnatud moeajakirjadest.

Kuigi selle üle võib nalja visata, on probleem piisavalt tõsine, et näiteks Inglismaa valitsusel oli vahepeal plaanis võtta vastu seadus, mille jõustumisel tulnuks lisada kõikidele töödeldud piltidele vastav tähis. Selline lähenemine leidis tugeva vastuseisu, sest digitaalfotograafias läbivad praktiliselt kõik fotod mingisugusegi töötluse ja keeruline oleks olnud leida seda üleminekupunkti. Nüüd on teadlased välja mõelnud uue lahenduse.

Kunagine Photoshopi tootejuht Kevin Connor ja Dartmouthi professor Hany Farid töötavad hetkel programmi Fourandsix kallal, mille eesmärgiks on tuvastada fotodel töötlust või siis pigem manipulatsiooni. Rakendus vaatleb fotol geomeetrilisi (keha kuju muutmine) ja fotomeetrilisi muudatusi (tekstuuride muutmine). Samas jäetakse tähelepanuta tavapärased töötlused nagu värvitoonide parandamine, teravustamine, kadreerimine jne. Valmis toode on firmal plaanis välja lasta selle aasta lõpus ja hetkel on käimas beetatestimine. Täpsemat informatsiooni pole tegijad nõus veel avaldama.

Programmi kodulehelt leiavad huvilised vaatamiseks ka arhiivi tänapäevastest ja ajaloolistest töödeldud piltidest koos selgitustega ja blogi mitmete põnevate artiklitega fototöötluse teemal.


Rakendus pilditöötluse tuvastamiseks Rakendus pilditöötluse tuvastamiseks Rakendus pilditöötluse tuvastamiseks Rakendus pilditöötluse tuvastamiseks
loading..