Tagasivaade – EFKÜ 25

mai 9, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Maailm on jõudnud 21 sajandi keeristormidesse, üha kiireneva tehnilise progressi ja meeletu infouputuse ajastusse, kus nii kerge on silmist kaotada tõelisi inimlikke väärtusi. On iseloomulik, et sellistel aegadel otsivad inimesed pidepunkte loodusest ja inimeste loodust, kunstist – veel enam, hakkavad seda ise tegema.

Digitehnika kiire areng on kvaliteetse foto saamise muutnud imelihtsaks. Kaamerat kui vahendit oma maailmanägemise ja vahetute elamuste valamiseks kunstivormi on kasutatud ka eelmistel sajanditel. Toonased taiesed olid reeglina mustvalged, lähenedes graafikale, kuid säilitades fotode tõepärasuse, usutavuse, konkreetsuse.

Vahepeal pildilt kadunud klassikaline fototehnika on viimasel ajal hakanud näitama jälle elumärke, tõusma just noorema põlvkonna huviorbiiti. Üha rohkem on neid, kes tahavad ise kogeda punases pimikuvalguses valgele paberilehele kujutise ilmumise imet, oma kätega teha midagi unikaalset, kordumatut. Samuti on suurenenud huvi selle vastu, mis oli enne värvifoto võidukäiku. Võimalusi tutvuda mineviku mustvalge fotokunstiga pole aga Eestis tänapäeval eriti palju.

Käesoleva näitusega asub 1987 asutatud Eesti Fotokunstiühing oma juubeliaastal seda lünka täitma. Vaatajate ees on valik ühingu 72 liikme enne 2000 a valminud töödest. EFKÜ esimesest 63-st liikmest on paljud siiani tegevad eesti foto- ja kultuurielus. Nende seas on väsimatu kultuuritegelaste jäädvustaja, AFIAP-i kavaler Kalju Suur, legendaarne vanameister Rein Maran, kes on meie loodusfilmi viinud maailmatasemele, tunnustatud fotokunstnik Peeter Laurits, viljakas pressifotograaf Peeter Langovits, filmirežissöör Arvo Iho, täiesti unikaalse stiiliga Toomas Kalve jpt. Näitus on ühtlasi järelehüüdeks neile, kes on meie hulgast küll lahkunud, aga jätnud jäädava jälje meie kultuurilukku. Nende hulgas on pühendunud loodusfotograaf Hillar Uusi, fotoreportaaži ja -kunsti vahelt piiri kaotanud, AFIAP-i aunimetusega pärjatud Harald Leppikson ja Jevgeni Klimov, üks vähestest Eesti Kunstnike Liitu vastu võetud fotograafidest. Veel palju oleks suutnud meie fotopärandisse anda andekas varalahkunud Jaan Süld. Nad jäädvustasid kõike ümbritsevat läbi oma tundeprisma, vääristasid tabatud hetked oma kordumatu isikupäraga. Tänu neile saame aduda meie lähimineviku õhustikku ning suundumisi, leiame sideme olnuga.

Näitus avatakse Kiek in de Köki I korrusel 10. mail kell 16.00 ja see jääb 9. juunini.

© Eestifoto.ee


loading..