Fotonäitus Gaia

mai 4, 2012
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Fotograafi Lüüli Suuk debüütfotonäitus Gaia avatakse täna, 4. mail Baltika Kvartali B-korpuses kell 17.00. Näitus jääb avatuks 4. juunini.

Universumi tohutust tühjusest sündis Gaia – maajumalanna, kellest on sündinud kõik elusolendid maa peal. Osake ürgsest Gaiast elab jätkuvalt edasi kõiges, mis sünnib. See iidne alge on vees, maas, õhus ja inimeses. Inimesena me tahaksime vahel võidelda selle ürgse poolega, proovime olla loodusest üle, uskudes, et meie oleme kõige tähtsamad. Hermann Hesse on kirjutanud, et /… inimene pole ju mingi kindel ega püsiv vorm, pigem on ta katse ja üleminek, ei midagi muud kui kitsas ja riskantne sild looduse ja vaimu vahel … / („Stepihunt“). Me liigume siin maailmas ühest hetkest teise – luues või lõhkudes sidemeid ümbritsevaga. Need fotod on samuti vaid hetked ja nende tõlgendus peitub vaataja silmades.

Näituse idee sündis pikema aja jooksul. Fotodel kujutatud paiku on autor külastanud erinevatel aastaaegadel ja mitmeid kordi ning tal tekkis soov neid omavahel siduda. Ühenduslüliks valis ta naise kuju, kes liigub ühest kohast teise, ühelt fotolt teisele, olles ise alati osa Gaiast, olenemata ümbritsevast ning jätkuvalt muutuvast maastikust.

Näituse jaoks valitud tööd on pildistatud 2011. aasta suvel ja varasügisel. Kõik fotod on pildistatud keskformaatkaameraga 120mm filmile (Fomapan ISO 100). Filmid ja fotod on käsitsi ilmutatud, kasutades traditsioonilise mustvalge fotograafia tehnikaid. Näituse tööde puhul on kasutatud Fomaspeed Variant 312 paberit.

Mustvalge foto juurde tõi autori 2009. aastal Nõmme Noortemaja Fotoklubiga liitumine. Esimesed filmid said pildistatud kaameraga Zenit-E ja nüüd on tema peamiseks töövahendiks Mamiya M645. Lüüli sõnul on filmi ilmutamises ja ise positiivi valmistamises suurendi all tema jaoks mingi kummaline võluv tunne – segu ootusärevusest ja rõõmust. Võrdleksin seda ehk armumisega – iga uue filmi puhul on võimalus seda uuesti kogeda.


Fotonäitus Gaia Fotonäitus Gaia Fotonäitus Gaia Fotonäitus Gaia
loading..