Mats Õuna näitus “Holy Sin”

detsember 16, 2011
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Mats Õuna aktifotode stilistiliseks koodiks on “french postcard”. Kui prantsuse postkaartide ideeks oli erootilis-pornograafilise elamuse pakkumine, siis Mats Õuna lavastuslikes aktifotodes on erootika sublimeerunud kunstiliseks kvaliteediks. Autor tegeleb  esmajoones koloriidi, kompositsiooni, rütmi ja meeleoluga. Mats Õuna aktifotod asetuvad olemuslikult pigem klassikalise maalikunsti ja graafika kui foto valdkonda. Piltide teatraalsuse juuri tuleb otsida autori minevikust – Mats Õun on lõpetanud EKA teatrikunstnikuna.

Nii veidralt kui see ka ei kõla – Mats Õuna tööde puhul väljendub kontseptsioon selle puudumises. Kaasaja kujutavas kunstis kohustuslikuks muutunud narratiivsus sunnib aktsepteeritusele pretendeerivaid teoseid rääkima lugusid, olema sotsiaalselt tähenduslikud või võitlema-kaitsma-uurima. Kujutav kunst on liikunud suurelt osalt tekstilise meedia mängumaale, visuaalne aspekt sageli üksnes illustreerib teemakäsitlust. Silmaga tajutav ilu ja harmoonia on kvaliteetidena degradeeritud, tihti välditakse neid isegi taotluslikult. Oma loominguga sooritabki Mats Õun kompromissitu demarši illustreeritud ajakirjanduseks ja sotsiaalseks eksperimendiks muteerunud ametliku kunsti suhtes.

Autori esteetilisi tõekspidamisi toidab klassikalise kunsti pärand. Liikumapanevaks jõuks on usk inimeste vajadusse eluterve visuaalse esteetika järele ning selle süvenev defitsiit tänapäeva kunstis. Näituse pealkiri – Holy Sin viitab lihaliku naise kui patu semiootilise võrdkuju pühaduseks vääristamisele. Pseudoreligioossuses kupatuvale ja islamiäärmustes püherdavale maailmale vastanduvale, konfessioonidesse leigelt suhtuvale inimesele võibki ainus püha substants olla Kunst. Selle kiriku teener on ka kõnesoleva näituse autor.

Näitus avatakse SEB galeriis (Tornimäe 2 V korrus) 21.detsembril ja see jääb avatuks järgmise aasta 10. veebrurini.

© Eestifoto.ee


Mats Õuna näitus “Holy Sin” Mats Õuna näitus “Holy Sin” Mats Õuna näitus “Holy Sin”
loading..