Intervjuu Kaido Haageniga

november 16, 2011
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Novembri alguses pälvis Kaido Haageni foto nimega „Where Are You My Friend“ esimese Baltikumi Loodusfoto konkursi Grand Prix auhinna. Ametilt on Kaido Haagen fotograaf, kelle arhitektuuri- ja interjöörifotosid on lisaks Eesti ajakirjadele avaldatud ka mitmetes Euroopa riikide vastavasisulistes väljaannetes. Looduse Aasta Foto 2009. aasta konkursil pälvis ta esimese auhinna täiskasvanute üksikkategoorias “Maailma loodus”.Järgneb lühike intervjuu temaga.

K: Milline on auhinnatud pildi saamislugu?
V: Hülged on kõige suuremad elukad, keda sukelduja meie vetes kohata võib. Seega on üsna loomulik, et mulle kui fotograafile on see väljakutseks, millest igal võimalikul juhul tuleb kinni haarata. Võimalusi aga polegi nii lihtne leida, sest piirid seab ette ilm, lainetus, vee läbipaistvus, aastaaeg, transpordi võimalus jne. Esimesed veealused kohtumised hüljestega kulusid selleks, et nende käitumismustrist aimu saada ja pildilisi tulemusi nendest ei sündinud. Antud fotol on tegemist noore hallhülgega, kes oli küllalt uudishimulik, et tulla kaamerale piisavalt lähedale, umbes nii poole meetri kaugusele. Meetri-poolteise kauguselt on meie vetes hea hülgeportree saamine juba praktiliselt võimatu. Hea kaadri sünnile aitasid kaasa ka Päike, kes sobival hetkel pilve tagant välja tuli ja vaid paari meetri sügavuses vees oma vaevuaimatavat kiirtemängu etendas ning loomulikult ka taustal mänginud teine hüljes, kellest ainult loivad pildile mahtusid.

K: Kas pildistamise kõrvalt on ka aega muudeks ametiteks? Millisteks?
V: Mu amet on välja kasvanud mu lapsepõlvehobist ja praegu olen üks nendest õnnelikest, kes saavad teha tööna seda, mis neile tõeliselt meeldib ning olen veendunud, et töö meeldimine või mittemeeldimine kajastub ka töö tulemustes. Multimeestesse eriti ei usu ja seega püüan jääda oma liistude ehk kaamerate ja objektiivide juurde.

K: Millega pildistate?
V:
Liistude ehk tehnika valikul olen alati lähtunud tegelikest vajadustest ja esimesele kohale seadnud kvaliteedi. Olen püüdnud mitte soetada vidinaid, millede poolt pakutavast vaid väikest osa kasutada saaksin/oskaksin. Tehnikast olulisem on see, kuidas olemasolevat maksimaalse efektiivsusega pildi huvides ära kasutada. Mõlemad auhinnatud pildid (Where Are You My Friend ja Traveller) on tehtud harrastajatele mõeldud Canon EOS 400D-ga.

K: Miks pildistate, milline on pildistamise eesmärk?
V:
Miks-küsimus ongi pildistamisel kõige olulisem. Olen soovitanud sellele vastuse mitteleidmisel päästikule üldse mitte vajutada – nii tekib vähem elektroonilist prügi. Minu enda puhul on erinevate piltide puhul motiivid erinevad. Suure osa moodustavad fotod, mida teen igapäevase leiva teenimiseks. Veealuste kaadrite puhul on kolm olulist aspekti. Esiteks selle elukeskkonna ja elanike lähem tundmaõppimine. Kuna vee all olemise aeg on piiratud, siis selle lühikese aja jooksul eriti palju sisse ahmida ja meelde jätta ei jõua ning paljud detailid saavad nähtavaks alles fotode suurendamisel. Teiseks on püüd saadud emotsiooni mingit moodi talletada, et hiljem oleks võimalik seda veelkord läbi elada. Ja kolmandaks: sellesama emotsiooni teistega jagamine.

K: Kas teil on fotomaasikult või mujal ka mingeid eeskujusid/allikaid, keda või mida oma loomingus inspiratsioonina kasutate?
V:
Kuulun nende hulka, kelle jaoks on ainult kahte sorti muusikat – seda, mis meeldib ja seda, mis ei meeldi, sõltumata autorist ja stiilist. Minu jaoks on sama ka fotodega – olulisem kui autor on tema konkreetne töö. Kui kellelgi on ainult üks suurepärane teos, ei tähenda see, et ta oleks mõnest produktiivsemast loojast halvem. Viimane on lihtsalt produktiivsem.

Kaido Haageni töid saab vaadata tema lehelt aadressil http://kaidohaagen.com/.

© Eestifoto.ee


Intervjuu Kaido Haageniga Intervjuu Kaido Haageniga Intervjuu Kaido Haageniga
loading..