Tallinna panoraamid

september 13, 2011
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Tallinna linna veebisaidil pandi suve alguses vanalinna tutvustamiseks üles välis- ja sisevaadete panoraame sisaldav rakendus. See veebileht on osaks Tallinna linna projektist „Vanalinna 3D-mudeli loomine ja avalikku kasutusse andmine“. Kogu projekt on rahastatud Euroopa Liidu struktuurfondi poolt. Projekti käigus pildistati 101 panoraami: 69 sfäärilist ja 32 silindrilist panoraamfotot erinevatest vanalinna kohtadest ja vaatamisväärsustest.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti Geomaatika teenistuse direktori Kristel Lelov-Bossardi sõnul teevad panoraamfotod vanalinnaga tutvumise põnevaks seetõttu, et suur hulk pilte on tehtud kohtadest, kuhu reeglina ei pääse. Nendeks on vanalinna kirikute tornid, linnamüür jt. objektid, kust avanevad kaunid vaated. Sarnaseid lahendusi võib leida vägagi paljude linnade kohta. Erinevused on just Tallinna piltide kvaliteedis ja rakenduse funktsionaalsuses.

Projekti edasiarendamise kohta ütles Lelov-Bossard, et ideid on neil mitmeid. Üheks võimaluseks on laiendada kaetud geograafilist ala, teise võimalusena võiks aga jätkuprojekt keskenduda vanalinna hoonete interjööridele. Edasiarendus sõltub osaliselt ka juba tehtud töö vastuvõtust avalikkuse poolt. Tagasiside jaoks on loodud 360 rakenduse Facebooki lehekülg, kuhu on võimalik kirja panna oma hinnanguid ja ettepanekuid. Tehnilise poole pealt võiks kindlasti ära mainida ka fotode tegemiseks kasutatud tehnika. Pildistamisel on kasutatud kaamerat Canon EOS 5D Mark II ning objektiivideks olid Canon EF 17-40mm F4,0 L USM ja Sigma AF 8mm F3,5 EX DG Fisheye. Toestuseks kasutati vastavalt olukorrale statiivi, üksjalga ja loodimisplatvormi. Panoraamide kokkupanemisel ja järeltöötlemisel kasutati programme PTGui Pro lisandmoodulitega Autopano ja Smartblend ning Photoshop CS4 lisandmooduliga PanoTools. Sfäärilistest panoraamidest näiteks tehti 30 tornide tippudest (monopodi abil), 17 HD kvaliteediga sfäärilist panoraami ajaloolistest interjööridest ja ülejäänud 22 oli standartsed välipanoraamid (kolmjala pealt).

Projekti raames tehtud panoraamid on kokku pandud ja neist suurem osa pildistatud fotograafi ja EDS Systems’i spetsialisti Andrey Bodrovi poolt ja linna poolt pakkus oma abi linnadisainer Urmas Kaldaru. Bodrovi sõnul moodustas pildistamisele kulunud aeg vaid viis protsenti ajast ja suurem osa tegevusest toimus arvutis panoraame kokku pannes ja retušeerides. Näiteks tuli Bodrovi sõnul katedraalide sisepanoraamide puhul eemaldada tänapäevale viitavad elemendid, nagu näiteks ohutussildid, lülitid, juhtmed. Välipanoraamidelt eemaldati reklaame ja prügikaste ning majaseintelt grafitit.

Pildistamisele kulunud aja määrasid enamasti asukoht ja ilmastiku- ning valgustingimused ning suurem osa asukohtadest pildistati üles poole tunniga. Ühe panoraami jaoks tehtud fotode arv ulatus viieteistkümnest sajani. Samas kulus näiteks Nevski katedraali pildistamisele ligemale kolm tundi ja pilte tuli sealt kokku 96.

Panoraamide näitamiseks kasutatav kaardirakendus on loodud koostöös Regioga.

Projekti raames tehtud panoraame saab vaadata aadressil  http://360.tallinn.ee. Muid Andrey Bodrovi poolt tehtud panoraame leiab aadressilt http://www.360pano.eu/ ja nende hulgast võiks esile tõsta laulu- ja tantsupeo ning Moskvas toimunud 9. mai paraadi panoraamid.

2011.aasta juunis osales Andrey Bodrov ka Lissabonis toimunud panoraamfotograafide rahvusvahelisel konverentsil Pamela 2011, ettekandega teemal „Panoraamfotode valmistamise metoodikast  monopod´i abil“.

© Eestifoto.ee


Tallinna panoraamid Tallinna panoraamid
loading..