Tallinna Fotoklubi 1961–1991

september 5, 2011
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Kiek in de Kökis avatud Tallinna Fotoklubi 1961–1991 fotonäitusele on valitud klubi mahukast arhiivist võimalikult paljude autorite erinevates stiilides töid, et näidata, mida ja kuidas selle 30-ne aasta kestel pildistati, kuidas väljendati tollaseid tundeid ja suhtumisi. Kõiki klubi liikmeid on ühendanud armastus fotokunsti vastu, nad on jäädvustanud oma aega ning selles elanud inimesi. Et klubist on võrsunud palju tunnustatud fotokunstnikke ning tippfotoreportereid, oleks ainuüksi nende parematest töödest saanud teha mõjusa paraadnäituse, mis oleks olnud küll kergem, kuid arvatavasti mitte õigeim tee ühe kollektiivi 50-ne aasta juubeli tähistamiseks. Ekspositsioonis on 85-lt autorilt kokku 120 tööd, kõik klassikalised fotofilmile pildistatud ning ise laboris lõpuni valmis tehtud tööd.

Sel aastal möödus pool sajandit Tallinna fotoklubi TFK taasasutamisest 1961 a. Sõda ja okupatsioon lõpetasid tema eelkäija tegevuse. Mõned selle1921 vendade Parikaste poolt Eesti Fotoklubi nime all loodud ja 1933 a peale ühinemist Tallinna Fotoühinguga Tallinna Fotoklubi nime saanud klubi tollastest liikmetest olid veel siin ning jätkasid tegevust. Tuntuim neist oli paljude diplomitega nii kodumaal kui Soomes ning Prantsusmaal pärjatud Hans Vanaveski.

Klubi uuestisünni juures olid tegevad ning aitasid selle sihte seada tuntud ja armastatud filmimees Rein Maran ja legendaarne, kuid praegusele üldsusele tundmatu Ain Kimber, vanameister Kalju Suur ning tuntud pressifotograafid Peeter Langovits, Harald Leppikson ning varalahkunud Valdur Vahi, kunstnikud Ramon Haavamägi, Ann Tenno, Eve Kiiler jpt., kelleta meie fotokultuur oleks võrratult vaesem. 2004 a reorganiseeruti MTÜ Tallinna fotoklubi nime all, lühendatult TFK, ühtlasi võeti kasutusele sõjaeelne ning vahepealsel perioodil sundkorras muudetud logo. Liikmeid on praegu koos kandidaatide ning veteranidega üle 50-ne, neist aktiivselt fotoelus osalejaid üle 30-ne.

Nõukogude ajal üle terve liidu fototornina tuntud Kiek in de Kök on nüüdseks läbinud renoveerimise ja koos antud näitusega loodetakse taastada vana kaitsetorni mainet väärtfotograafia eelistatud näitustekohana.

© Eestifoto.ee


loading..