Võltsitud loodusfotode skandaal Rootsis

september 6, 2011
Kristian Saks
Kommentaarid välja lülitatud

Läinud nädalavahetusel puhkes Rootsis suur skandaal, kui tuntud ja auhinnatud loodusfotograaf tunnistas osade oma fotode võltsimist. Aasta 2010 Rootsi keskkonnakaitse ameti loodusfotograafi tiitli võitnud Terje Hellesø avalikustas mitmeid fotosid, kuhu oli järeltöötluse käigus lisatud haruldasi loomasid.

Pettus tuli ilmsiks, kui üks ajakirjanik palus looduskaitsjal Gunnar Gloersonil Hellesø fotosid kontrollida ja ta avastas, et näiteks ühel Hellesø pildil olev ilves kandis oma talvist kasukat, kuid pilt oli väidetavalt tehtud juulis. Lisaks oli ta pildistanud kährikut kohas, kus neid ei esine. Talle tundus kahtlustäratav ka fotograafi väide nagu ta oleks 9 kuu jooksul näinud 150 ilvest, samas kui Gloerson on oma 52-aastase uuringu vältel näinud vaid 15 ilvest.

Fotograafi laupäevane ülestunnistus järgnes eelmisel nädalal üle Rootsi laialt kajastatud võltsimiskahtlusest. Rootsi Keskkonnakaitse Agentuur teatanud, et nad plaanivad fotograafile talle omistatud tiitli alles jätta, sest võltsidud fotod jäävad auhinna andmisel hinnad perioodist hilisemaks. Samas jäetakse tema fotod kõrvale peatselt ilmuvatest fotoraamatutest.

Asja muudab eriti irooniliseks tõik, et selle aasta mais, kui fotograaf oma auhinna vastu võttis, siis ütles ta: „Meie, loodusfotograafid, ei tohiks kunagi unustada oma fotodega kaasnevat vastutust, seda nii dokumenteerivas kui ka kunstilises perspektiivis“.

© Eestifoto.ee


Võltsitud loodusfotode skandaal Rootsis Võltsitud loodusfotode skandaal Rootsis
loading..